Alkoholizm

Problem uzależnienia od alkoholu wśród młodzieży pojawia się niestety bardzo często. Wiele osób w wieku szkolnym sięga chociażby po piwo, by popisać się przed kolegami bądź po prostu od nich nie odstawać, a w efekcie daje się wciągnąć w potwornie niebezpieczny nałóg, mogący doprowadzić nawet do śmierci.

Im wcześniej rozpoczyna się picie alkoholu w jakiejkolwiek postaci, tym szybciej dochodzi do uzależnienia. Przyczyn, popychających młodych ludzi do spożywania napojów wysokoprocentowych, można wymieniać wiele.

Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że dzieci, które są przez cały okres dojrzewania zapatrzone w rodziców, szybko dostrzegają ich zachowania. Jeśli w domu często widują alkohol, nie uznają go za nic groźnego i uważają, że nic się nie stanie, gdy same spróbują, jak smakuje.

Z drugiej strony, motywacją do wypicia pierwszej puszki piwa czy butelki wina, mogą być równie dobrze szydercze komentarze rówieśników. Nastolatki, szczególnie podatne na wpływy otoczenia, nie chcą czuć się gorsze, dlatego zaczynają pić.

Co gorsza, młody człowiek rzadko napotyka problemy podczas zdobywania alkoholu. Mimo że sprzedawanie alkoholu nieletnim jest niezgodne z prawem i grozi za nie odpowiedzialność karna, niektórzy ekspedienci wydają trunki, szacując wiek kupującego po wyglądzie.

Młodzież znalazła także sposób na rzetelnych sprzedawców – wystarczy przecież wysłać do sklepu kolegę, posiadającego dowód osobisty i poprosić, by kupił alkohol dla wszystkich.