Co to jest identyfikacja wizualna i dlaczego jest taka ważna?

Rola identyfikacji wizualnej w świecie reklamy i PR ma bardzo duże znaczenie. Trzeba o tym pamiętać, bo w przeciwnym razie odnoszenie rynkowych sukcesów związanych z jakąkolwiek marką będzie znacznie trudniejsze. Dlaczego to aż tak ważne? Ludzie są wzrokowcami i budują w swojej głowie wiele skojarzeń związanych z tym, co zobaczą. Produkt, który ma być wyrazisty i zapadać w pamięć po prostu musi operować pewnymi czysto wizualnymi atrybutami. Jeżeli będzie inaczej, trudno będzie mówić o tym, by dana marka miała szansę zaistnieć na stałe w głowach odbiorców. Bardzo możliwe, że będzie dokładnie przeciwnie, a na to przecież żaden podmiot gospodarczy nie chce sobie pozwolić. Należy oczywiście pamiętać o tym, że identyfikacja wizualna jest pojęciem znacznie szerszym i nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do świata biznesu, firm i tym podobnych atrybutów. Równie dobrze możemy mówić o identyfikacji wizualnej organizacji pozarządowej czy placówki edukacyjnej ubiegającej się o zainteresowanie uczniów bądź studentów. Skojarzenia wizualne są istotne w różnych kontekstach i nigdy nie należy się od tego odcinać.

unki atmosferyczne https://booklet.pl/produkty-i-rozwiazania/15-naklejki-na-zewnatrz-odporne-na-warunki-atmosferyczne obsługujemy klientów telefonicznie telefoniczna obsługa klienta obsługa klientów przez telefon badanie marki

Pewne narzędzia i mechanizmy zwyczajnie sprawdzają się bez względu na kontekst. Doskonale wiedzą o tym specjaliści, którzy tematyką corporate identity zajmują się zawodowo na co dzień. Czym jest identyfikacja i co się na nią składa? Gdybyśmy mieli w sposób w miarę syntetyczny zdefiniować identyfikację wizualną jako taką, co powinno się w tej definicji zawrzeć? W pewnym uogólnieniu można powiedzieć, że to zbiór wszystkich elementów wizualnych powiązanych z daną marką czy innym podmiotem. Stosowana w materiałach promocyjnych kolorystyka, czcionki, logo i logotyp, charakterystyczne ikony czy oznaczenia, brandowane stroje pracowników – wszystko, co jest widoczne dla człowieka. Tych elementów może być mniej lub więcej, bo CI raz jest skromniejsza, a innym razem bogata w wiele aspektów. Agencja reklamowa, która zajmuje się kreacją powinna dobrać optymalny do potrzeb wariant. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że identyfikacja wizualna jest jednym z istotnych fundamentów, na których buduje się wizerunek konkretnej marki – abstrahując od tego, czy jest ona związana z przedsięwzięciem biznesowym, edukacyjnym czy społecznym. Coraz trudniej jest pomijać corporate identity w swoich planach rynkowej ekspansji, bo w pewnym sensie rodzi się ona w sposób całkowicie naturalny. Jeśli tak, warto ją dopracować w detalach.