Co to jest nerw nadłopatkowy

Za czucie i wykonywanie ruchów odpowiedzialne są nerwy. Jeżeli dojdzie do ich przerwania, naderwania czy innego rodzaju uszkodzenia, mogą pojawić się poważne problemy związane z poruszaniem kończyną.

Pojawiają się wtedy kłopoty z czuciem oraz wykonywaniem ruchów w zależności od tego, w którym miejscu doszło do urazu. Nerw nadłopatkowy stanowi unerwienie mięśnia nadgrzebieniowego oraz podgrzebieniowego.

Ponadto unerwia staw ramienny oraz staw barkowo-obojczykowy. Dokładniej mówiąc, nerw nadłopatkowy przebiega przed dół nadobojczykowy większy, a następnie biegnie pod mięśniem czworobocznym.

Dalej przechodzi w stronę łopatki, podobnie jak tętnica nadłopatkowa. Potem biegnie pod więzadłem przekształcającym wcięcie łopatki w otwór, tak samo jak żyła nadłopatkowa.

Następnie przebiega dookoła szyjki łopatki i na tym odcinku nerw nadłopatkowy rozgałęzia się, na przykład do stawu ramiennego czy barkowo-obojczykowego. Zatem najkrócej i prościej tłumacząc, nerw nadłopatkowy unerwia mięśnie, których funkcja głównie polega na wykonywaniu ruchów obracania kończyny górnej na zewnątrz.

Częstym schorzeniem nerwu nadłopatkowego jest ucisk, który powodowany jest przez kręgi kręgosłupa. Objawia się silnym bólem w obrębie barku i łopatki.

Porażenie nerwu nadłopatkowego skutkuje zanikiem unerwianych mięśni oraz trudnościami i upośledzeniem przy wykonywaniu ruchów obracania kończyny górnej za zewnątrz. Zatem nerw nadłopatkowy ma duże znaczenie w funkcjonowaniu ramienia oraz wykonywania ruchów rotacyjnych kończyną górną.