Do czego służy aparat USG ?

Trudno jest sobie wyobrazić, czym byłaby współczesna medycyna bez wielu różnych urządzeń technologicznych. Znacząco ułatwiają one dziś pracę lekarzom i medykom, którzy dzięki nim są w stanie jeszcze skuteczniej wykrywać i zapobiegać różnego rodzaju schorzeniom. Wśród wielu różnych sprzętów, z jakich na co dzień korzysta się w placówkach medycznych, warto wyróżnić aparat USG, z którym spotkał się chyba każdy z nas. Jest to bowiem jedno z najpopularniejszych i zarazem najważniejszych urządzeń diagnostycznych. Za sprawą aparatu USG wykonuje się bowiem ultrasonografię, która jest badaniem nieinwazyjnym, a więc nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Inaczej mówiąc, jest to badanie obrazowe, które pozwala nam zaobserwować różnego rodzaju zmiany wewnątrz naszego organizmu. Czemu jednak ono tak w zasadzie służy? Ultrasonografy wykorzystuje się przede wszystkim w celach diagnostycznych. Za sprawą tego urządzenia lekarz jest więc w stanie ocenić stan konkretnego pacjenta i następnie zadecydować o dalszym leczeniu bądź profilaktyce. Nic więc dziwnego, że z aparatów USG korzysta cały szereg specjalistów z wielu różnych dziedzin medycznych.

I tak, można wykonać następujące badania:

  • USG jamy brzusznej,
  • USG piersi,
  • USG oka,
  • USG stawów,
  • USG serca.

Na czym polega samo badanie? Wykorzystuje się fale akustyczne o bardzo wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla człowieka. Wnikają one do ciała i rozchodzą się w organizmie, nie uszkadzając przy tym komórek. Jest to więc badanie bezbolesne i bezinwazyjne, a na dodatek nie wymaga ono wprowadzania do organizmu żadnych płynów.

Jakie są wskazania do badania ultrasonograficznego?

Jako że ultrasonograf wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach medycyny, wskazania do przeprowadzenia badania aparatem USG mogą być bardzo różne. Najczęściej chodzi jednak o diagnostykę, gdyż za sprawą ultrasonografu można wykryć wiele różnych zmian chorobowych, w tym także na przykład guzy bądź torbiele. Dodatkowo, tego typu urządzenia doskonale sprawdzą się także przy kontroli stanu pacjenta i obserwowaniu skuteczności leczenia. Jakby tego było mało, aparaty USG i badania z nimi związane to także chleb powszedni dla kobiet w ciąży. To bowiem właśnie za sprawą badania ultrasonograficznego lekarz jest w stanie ocenić to jak rozwija się płód, a w razie problemów może również wykryć pewne wczesne nieprawidłowości.

Aparat USG pozwoli nam także dowiedzieć się jaka jest płeć dziecka, jeśli oczywiście tego właśnie chcą rodzice.