Inbound marketing

Inbound marketing i outbound marketing to pojęcia często wymieniane w kontekście reklamowym. Pomyślmy o marketingu podzielonym na dwie główne kategorie: marketing przychodzący i marketing wychodzący, a wtedy łatwiej będzie zrozumieć oba zagadnienia. Marketing przychodzący (inbound marketing) to sposób na przyciągnięcie klientów poprzez tworzenie użytecznych i odpowiednich treści, które pokrywają rodzaj potrzeb lub rozwiązują problem, z którym zmaga się klient. Innymi słowy, jest to marketing ukierunkowany na klienta.

Potencjalni klienci powinni być w stanie znaleźć firmę za pośrednictwem kanałów, takich jak strony internetowe, blogi, wyszukiwarki i media społecznościowe. W chwili gdy zapozna się z wartościowym przekazem, ma czas na zastanowienie się. Jeśli uzna tę wiedzę za pożyteczną, chętnie dokona zakupu, bez względu czy akurat tego produktu i tej marki szukał. Zwyczajnie klient przejmuje inicjatywę dzięki dobrej zawartości, którą umieszczono na kanale.

Audyt marketingowy http://psmm.pl/pl/oferta/audyty-medialne polskie kartki świąteczne wlepki na zamówienie https://booklet.pl/oferta Naklejki i etykiety samoprzylepne na zamówienie z własnym nadrukiem,

Natomiast marketing wychodzący znany jest jako marketing wymagający uwagi. To marketing niekoniecznie mający na celu zaspokojenie potrzeb inbound marketing. Często marketing wychodzący używany jest w tradycyjnych kanałach, takich jak radio, telewizja, telefon itp. Jest to marketing ukierunkowany na sprzedawcę, w którym sprzedawca przejmuje inicjatywę i namawia do zakupu swojego produktu czy skorzystania z usługi.

Czy zastanawiamy się, czy nasz marketing jest ukierunkowany na potrzeby klienta czy może zaspokaja potrzeby związane z przekazaniem informacji, np. o zniżce na dany produkt? Jak pokazują badania wiemy, że proces zakupu zmienił się w ostatnich latach. Duża różnica polega na tym, że ludzie najczęściej mówią „nie” i nie zaakceptują wiadomości, jeśli nie jesteśmy w ich przekonaniu tej uwagi warci. To dość proste.

Trzeba skupić się na procesie, który zachodzi w głowie klienta podczas zakupu, a nie na procesie sprzedaży. Klient ma własne przemyślenia na temat tego, co chce kupić i nie lubi, kiedy ktoś usilnie próbuje decydować za niego. Co sprawia, że inbound marketing za pośrednictwem platform cyfrowych jest tak niewiarygodnie ważny? Czy chodzi tylko o pozyskanie nowych klientów? Nie! Inbound marketing ma na celu utrzymanie dobrych relacji z obecnymi i spowodowanie, aby oni byli zadowoleni i chętnie do nas wracali. Co więcej, zadowolony klient poleci firmę swojemu znajomemu.

Inbound marketing ma również na celu ciągłe przypominanie klientom, że istniejemy i ponownie jesteśmy gotowi przyjść im z dobrym rozwiązaniem. Ponadto IM może sprawić, że zadowoleni klienci staną się dobrymi ambasadorami marki.