Inbound marketing

Inbound marketing i outbound marketing to pojęcia często wymieniane w kontekście reklamowym. Pomyślmy o marketingu podzielonym na dwie główne kategorie: marketing przychodzący i marketing wychodzący, a wtedy łatwiej będzie zrozumieć oba zagadnienia. Marketing przychodzący (inbound marketing) to sposób na przyciągnięcie klientów poprzez tworzenie użytecznych i odpowiednich treści, które pokrywają rodzaj potrzeb lub rozwiązują problem, z którym zmaga się klient. Innymi słowy, jest to marketing ukierunkowany na klienta.

Potencjalni klienci powinni być w stanie znaleźć firmę za pośrednictwem kanałów, takich jak strony internetowe, blogi, wyszukiwarki i media społecznościowe. W chwili gdy zapozna się z wartościowym przekazem, ma czas na zastanowienie się. Jeśli uzna tę wiedzę za pożyteczną, chętnie dokona zakupu, bez względu czy akurat tego produktu i tej marki szukał. Zwyczajnie klient przejmuje inicjatywę dzięki dobrej zawartości, którą umieszczono na kanale.

Natomiast marketing wychodzący znany jest jako marketing wymagający uwagi. To marketing niekoniecznie mający na celu zaspokojenie potrzeb inbound. Często marketing wychodzący używany jest w tradycyjnych kanałach, takich jak radio, telewizja, telefon itp. Jest to marketing ukierunkowany na sprzedawcę, w którym sprzedawca przejmuje inicjatywę i namawia do zakupu swojego produktu czy skorzystania z usługi.

Czy zastanawiamy się, czy nasz marketing jest ukierunkowany na potrzeby klienta czy może zaspokaja potrzeby związane z przekazaniem informacji, np. o zniżce na dany produkt? Jak pokazują badania wiemy, że proces zakupu zmienił się w ostatnich latach. Duża różnica polega na tym, że ludzie najczęściej mówią „nie” i nie zaakceptują wiadomości, jeśli nie jesteśmy w ich przekonaniu tej uwagi warci. To dość proste.

Trzeba skupić się na procesie, który zachodzi w głowie klienta podczas zakupu, a nie na procesie sprzedaży. Klient ma własne przemyślenia na temat tego, co chce kupić i nie lubi, kiedy ktoś usilnie próbuje decydować za niego. Co sprawia, że inbound marketing za pośrednictwem platform cyfrowych jest tak niewiarygodnie ważny? Czy chodzi tylko o pozyskanie nowych klientów? Nie! Inbound marketing ma na celu utrzymanie dobrych relacji z obecnymi i spowodowanie, aby oni byli zadowoleni i chętnie do nas wracali. Co więcej, zadowolony klient poleci firmę swojemu znajomemu.

Inbound marketing ma również na celu ciągłe przypominanie klientom, że istniejemy i ponownie jesteśmy gotowi przyjść im z dobrym rozwiązaniem. Ponadto IM może sprawić, że zadowoleni klienci staną się dobrymi ambasadorami marki.