Kompetencje językowe

Kolejną kwestią, która może narazić nas na nieprzyjemności jest znajomość obcych języków. Nie na każdym stanowisku jest ona wymagana, ale generalnie dobrze jest mieć się czym pochwalić w tej materii. Żyjemy w czasach, gdy umiejętności językowe młodego pokolenia kandydatów są coraz lepsze.

Rośnie poziom nauczania w szkołach, coraz częściej młodzi decydują się na dodatkowe lekcje oraz kursy. Mimo to pojawia się pokusa, aby dla lepszego wrażenia nieco naciągnąć rzeczywistość. Oto mamy delikwenta, który po angielsku ledwo duka, ale wpisuje sobie do CV poziom zaawansowany, co dla firmy jest konkretną wiadomością.

Praktyczna weryfikacja tej informacji nastąpi prędzej lub później. Czasami już na etapie rekrutacji trzeba będzie rozwiązać test językowy lub odbyć konwersację w obcym języku. Jeśli dana osoba skłamała, zostanie to od razu wykazane.

Chwila prawdy może też przyjść później, już na zajmowanym stanowisku, kiedy będzie trzeba się językowo wykazać. Najlepiej zatem stale się doskonalić i robić dobre wrażenie tym, co naprawdę umiemy.