Najczęstsze wady schodołazów używanych

Choć z roku na rok przybywa coraz więcej ułatwień i udogodnień dla osób niepełnosprawnych, w wielu miejscach wciąż istnieją pewne bariery, których wózki inwalidzkie nie są w stanie pokonać. Chodzi tutaj przede wszystkim o schody – niestety nie wszystkie budynki, zarówno na zewnątrz, jak i w środku, nie są jeszcze przystosowane właśnie dla osób niepełnosprawnych. W związku z tym, osoby te muszą posiłkować się dodatkowym sprzętem takim jak na przykład schodowłazy.

Niestety w wielu przypadkach koszty zakupu nowego urządzenia przewyższają możliwości finansowe. Alternatywą jest więc postawienie na schodowłazy używane, choć nie jest to idealne rozwiązanie. Wszak chcielibyśmy, aby urządzenie działało bez zarzutu i spełniało wszystkie nasze potrzeby – taką gwarancję mamy z reguły prawie zawsze, gdy kupujemy nowy sprzęt.

Ale w przypadku zakupu sprzętu używanego, takiej gwarancji nie mamy. Nie każdego stać jednak na zupełnie nowe urządzenia, a na dodatek urządzenia używane bardzo często spokojnie nam wystarczą. Aby tak rzeczywiście było, warto jest zwrócić uwagę na szereg aspektów, by mieć pewność, że kupowany przez nas sprzęt rzeczywiście będzie nam służył przez długi czas i bez żadnych problemów.

Czy warto zdecydować się na używany schodołaz?

Trzeba zacząć przede wszystkim od tego, że warto jest zdecydować się na schodołaz niezależnie od tego, czy mowa o sprzęcie używanym czy nowym. Jest to bowiem doskonałe rozwiązanie na poprawienie mobilności wszystkich osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Tym bardziej, że w wielu przypadkach mamy szansę uzyskać dofinansowanie do zakupu.

Jeżeli jednak z jakichś względów nie możemy pozwolić sobie na zakup nowego sprzętu, używany schodołaz powinien bez problemu sprawdzić się nam przez wiele lat. Aby mieć taką pewność, trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny kupowanego sprzętu. Wśród najczęstszych wad można wymienić oczywiście te związane z częstotliwością użytkowania, gdyż taki sprzęt – tak jak każdy inny – po prostu się zużywa.

W przypadku schodołazów gąśnieciowych warto zadbać też chociażby o baterie. Jeżeli jednak ze schodołazu będziemy korzystać stosunkowo rzadko lub tylko przez jakiś czas to schodołaz używany powinien nam w zupełności wystarczyć. W innych przypadkach lepszym rozwiązaniem może okazać się nowy sprzęt, tym bardziej, jeśli schodołaz ma nam służyć w zasadzie codziennie – wtedy warto postarać się na przykład o dofinansowanie, gdyż całkowicie nowy schodołaz z pewnością nie będzie tanim wydatkiem.