Precz z postawą roszczeniową

Zarówno agencje headhunterskie, jak i poszczególni pracodawcy mają swoje czarne listy typów ludzi, którzy nie są mile widziani w firmie. Należą do nich roszczeniowcy, których zdaniem ekspertów przybywa z każdym rokiem.

Najczęściej są to osoby młode, niekoniecznie z doświadczeniem, które braki w kompetencjach nadrabiają pewnością siebie i dość bezczelnym sposobem bycia. Być może są stanowiska, na których takie cechy są pożądane i nie wykluczamy, iż znajdą się firmy, które takich „młodych gniewnych” chętnie zaangażują.

Jednakże w skali ogólnej takie cechy i zachowania nie są dobre. Roszczeniowiec będzie liczył na wysokie apanaże, które mają pojawić się natychmiast i na szybką ścieżkę awansu.

Przeświadczenie o tym, że komuś wszystko się należy może mieć różne źródła. Istnieją głosy, że to pokłosie poprzedniego systemu i pewien model socjalistycznej mentalności, który przeszedł ze starszego pokolenia na młodsze.

Są też inne wytłumaczenia, również sensowne. Roszczeniowych kandydatów stworzyli niektórzy pracodawcy, którzy wymagają od zatrudnianych bardzo wiele nie dając za to uczciwego wynagrodzenia.