Prowadzenie ksiąg rachunkowych

Jeżeli prowadzimy firmę, to musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w księgowości nie można popełniać błędów. Tam wszystko musi być dokładnie wykazane, w sposób rzetelny i zgodny z rzeczywistością, bo w przeciwnym razie możemy się narazić na różnego rodzaju problemy z prawem. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy w stanie sami zająć się tym zagadnieniem, to powinniśmy wynająć kogoś, kto poprowadzi za nas taką księgowość. Jednak nawet jeśli mamy od takich spraw specjalistę, to i tak powinniśmy mieć chociaż podstawową wiedzę, jak powinny być prowadzone księgi rachunkowe.

Jak to powinno wyglądać?

Zastanawiamy się, w jaki sposób powinny być prowadzone księgi rachunkowe, tak aby była pewność, że wszystko będzie zgodnie z prawem? Przede wszystkim powinny być prowadzone kompletnie, z prawidłowo zakwalifikowanymi dowodami księgowymi, musi być zachowana ciągłość zapisów i wykazana bezbłędność działania stosowanych procedur obliczeniowych.

W takich księgach rachunkowych muszą się zgadzać ich zapisy i stany czyli salda. To oznacza, że musimy mieć tak wykazane zapisy, aby można było dotrzeć do dowodów i sposobów ich zapisania w księgach, na każdym etapie przetwarzania danych. Takie zapisy powinny być także uporządkowane chronologicznie i według kwalifikacji dotyczących konkretnej jednostki. Przy prowadzeniu takich ksiąg rachunkowych musimy zadbać, aby mieć do nich cały czas dostęp, bez względu na to, w jakiej formie będą one prowadzone. A tak przygotowane sprawozdania powinny być przygotowane w jasny i zrozumiały sposób.

Co jeszcze musimy wiedzieć?

Jeśli chodzi o prowadzenie ksiąg rachunkowych, to musimy wiedzieć, że informacje które dzięki nim będziemy mogli uzyskać, powinny pozwalać na tworzenie sprawozdań w wyznaczonym terminie, jak również powinny pozwalać na przygotowanie deklaracji podatkowych. Ujmują one także wpłaty i wypłaty gotówką, czekami i wekslami, co oznacza, że mamy dokładny bilans sald i na bieżąco możemy sprawdzać najważniejsze informacje finansowe odnoszące się do naszej firmy. Koniecznie zobaczmy jak powinny być prowadzone takie księgi rachunkowe i co się z nimi wiąże. Wówczas będziemy potrafili ocenić, czy nasze księgi są prowadzone w sposób rzetelny, zgodny ze stanem rzeczywistym i jasny. Dzięki temu może się okazać, że uda nam się uniknąć wielu problemów, a co się z tym wiąże, zawsze kiedy zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli przygotować odpowiednie sprawozdanie.

Im dokładniej i rzetelniej przygotowane będą takie księgi rachunkowe, tym mniej będziemy się musieli martwić podczas kontroli.