Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa

Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa to jedna z najczęściej występujących wad postawy u dzieci. Ważne jest, aby jej nie lekceważyć, a wdrożyć odpowiednie leczenie, zanim doprowadzi do poważnych powikłań.

Oto kilka ważnych informacji na temat skoliozy. Skolioza polega na bocznym skrzywieniu kręgosłupa większym niż 10 stopni w prawą lub lewą stronę To powoduje, że kręgosłup zamiast mieć kształt łuku, wygląda niczym litera S.

Co ważne, schorzenie może się ujawnić na różnym etapie rozwoju dziecka – zarówno u dziecka w wieku przedszkolnym, jak i u nastolatka. Część dzieci rodzi się ze skoliozą jako wrodzoną wadą kręgosłupa.

Jednakże w wielu przypadkach skolioza związana jest z brakiem aktywności fizycznej oraz nieprawidłową postawą podczas siedzenia. W przypadku osób dorosłych najczęściej skolioza jest następstwem zwyrodnienia stawów występujących między kręgami kręgosłupa.

Skoliozę nie jest trudno zdiagnozować. Jeśli zauważysz, że u Twojego dziecka łopatki wystają, biodra oraz ramiona znajdują się na różnych wysokościach oraz widoczne jest większe wcięcie w talii z jednej strony, to sygnał, że należy skonsultować się z lekarzem.

Dzieciom ze wcześnie wykrytą skoliozą zaleca się gimnastykę korekcyjną oraz pływanie, które przyczyni się do zlikwidowania wady postawy. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić gorsety ortopedyczne, które zapobiegają powstawaniu zniekształceń i nadają kręgosłupowi odpowiedni kształt.

Czasem ortopeda może skierować na leczenie operacyjne.