Techniczna złożoność

Zbudowanie statku czy jachtu, nawet jeśli nie jest to spora maszyna, jest ogromnym wzywaniem technicznym. Pod względem swojej konstrukcji takie jednostki są nie mniej skomplikowane niż samochody czy pojazdy latające, a równocześnie muszą odnaleźć się w specyficznym środowisku jakim jest woda. Najczęściej są to wody słone, ponieważ jachty pływają głównie po morzu.

Dobór materiałów musi odpowiadać tym uwarunkowaniom, chronić przed korozją i zapewniać właściwe działanie przez wiele lat. Prawdziwie skomplikowane jest to, co znajduje się pod obudową statku. Działa tam mnóstwo zaawansowanych układów technicznych, dzięki którym maszyna może się poruszać po wodach.

Poszczególne elementy są na tyle specyficzne, że jedynie inżynierowie zajmujący się tymi sprawami są w stanie znaleźć optymalne rozwiązania. Podzespoły znajdujące się we wnętrzu każdej jednostki pływającej są zazwyczaj wytwarzane przez zewnętrzne zakłady wedle specyfikacji przygotowanej w stoczni. Następnie wszystkie dopasowane elementy są scalane ze sobą w całość.