Twoje dziecko polubi kąpiel – Poznaj 4 sposoby, jak to osiągnąć!

Mogłoby się wydawać, że kąpiel to najprzyjemniejsza chwila dnia i tak jak uwielbiają ją dorośli, tak też będą uwielbiały ją dzieci. W końcu spędziły 9 miesięcy w otoczeniu wody, a więc tym bardziej powinno im się to kojarzyć z tym bezpiecznym środowiskiem. A jednak, nie wszystkie dzieci czekają na ten moment dnia, co więcej niektóre włożone do wody zaczynają płakać, wyrywać się, co może prowadzić do niepotrzebnego stresu i zamieszania. Wówczas kąpiel zamiast wyciszać dziecko przed snem, jeszcze bardziej je pobudza i rozbudza. Co więc zrobić, aby kąpiel stała się przyjemnością?

Ile rodzin tyle pomysłów

Oczywiście pomysłów na to, aby dziecko polubiło kąpiel może być wiele.

Praktycznie ile rodzin, tyle rozwiązań, jednak zanim zaczniemy sami wypracowywać coś odpowiedniego dla naszego dziecka, warto na początek sięgnąć po poradę innych rodziców, którzy już to przeszli. Przede wszystkim jeśli chcemy przekonać nasze dziecko do kąpieli i sprawić, żeby ją polubiło, to musimy zadbać o to, aby zarówno w całej łazience, jak i w samej wannie panowała odpowiednia temperatura. Może się okazać, że nasze dziecko nie przepada za kąpielą, ponieważ jest mu zwyczajnie zimno. Dlatego też, warto wcześniej nagrzać w łazience, jak i za pomocą specjalnego termometru sprawdzić, jaką temperaturę ma woda. Dodatkowo powinniśmy również zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka.

Siedzenie w śliskiej wannie z pewnością nie jest najprzyjemniejsze, dlatego jej dno warto wyłożyć specjalną matą antypoślizgową. Wówczas będziemy mieli pewność, że dziecko będzie bezpieczne i żadne niekontrolowane zanurzenie, które jeszcze bardziej mogłoby je zniechęcić do kąpieli, nie będzie miało tutaj miejsca.

Jak jeszcze możemy przekonać dziecko?

Jeszcze innym sposobem, aby przekonać dziecko do kąpieli, może okazać się zachowanie spokoju. Może się okazać, że podświadomie stresujemy się kąpielą, spodziewamy się problemów, a więc stajemy się nerwowi, a niestety dziecko to wyczuwa. Dlatego też warto zachować spokój, wykonywać przy dziecku spokojne i delikatne ruchy.

Nasze zdenerwowanie, krzyki czy wkładanie dziecka na siłę z pewnością nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Warto także pomyśleć, jak uprzyjemnić dziecku kąpiel. Warto w tym celu kupić specjalne zabawki do kąpieli, które nie tylko są wytrzymałe i kolorowe, ale także występują w różnych typach, więc z pewnością dobierzemy coś odpowiedniego do wieku dziecka, co będzie sprawiało mu wiele przyjemności. Jeśli nasze dziecko nie lubi kąpieli, to powinniśmy mu pokazać, że może być ona naprawdę fajna. Warto w tym celu skorzystać z wielu różnych akcesoriów i jednocześnie ograniczyć własny stres i nerwy.