Uzależnienie od napojów energetyzujących

Nagłaśniane w mediach napoje energetyzujące, zwane również psychodrinkami lub energizerami, są wśród młodzieży bardzo popularne. Duży wpływ na powszechność energizerów mają oczywiście reklamy, zachwalające produkty i gwarantujące, że spożywanie napojów pozwoli szybko odzyskać siły i polepszy samopoczucie.

Energizery pokazywane są również jako doskonała pomoc przy nauce i świetny sposób na polepszenie koncentracji. Nadmierne picie energizerów, zwłaszcza przez osoby młode, może mieć bardzo szkodliwe skutki.

Zawarty w recepturach napojów glukuronolakton, przyswajany w zbyt dużych ilościach, potrafi wywoływać halucynacje, a tauryna wpływa na osłabienie organizmu i może prowadzić do depresji. Szkodliwa jest również kofeina, która działa pobudzająco.

Jej nadmierne spożywanie prowadzi do nadciśnienia, wywołuje zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej czy bóle brzucha. Napoje energetyzujące zawierają też inozytol, który zwiększa w organizmie poziom fosforu, czego częstym skutkiem jest łamliwość kości.