Zakupoholizm

Uzależnienie od nabywania różnych produktów, nazywane również zakupoholizmem czy shopoholizmem, jest coraz częściej spotykane wśród polskich nastolatków. Duży wpływ na to zjawisko mają media i współczesny marketing, silnie oddziałujący na młode osoby.

O zakupoholizmie można mówić w momencie, gdy zauważy się tendencję do kupowania przedmiotów, nawet wtedy, kiedy nie są one potrzebne. Uzależnienie od zakupów objawia się też w sytuacjach, gdy nabywa się artykuły również wtedy, gdy nie ma się na nie pieniędzy.

Młodzi ludzie, dotknięci chorobą zakupoholizmu, często dopuszczają się kradzieży pieniędzy od bliskich czy znajomych, by tylko móc zakupić upragnione przedmioty. Najbardziej zagrożone zakupoholizmem są dzieci, którym rodzice nie poświęcają wystarczająco dużo uwagi, zastępując im swoje towarzystwo pieniędzmi.

Uzależnienie od robienia zakupów może także dotknąć osoby, które bardzo szybko ulegają modom i za wszelką cenę starają się nadążać za ich wyznacznikami, nabywając nowe ubrania lub urządzenia elektroniczne. Zakupoholizm może też być spowodowany niską samooceną u nastolatka, który poprzez nabywanie produktów polepsza swoje samopoczucie.