Bezrobotny – dawniej i dziś
Dzisiaj, bezrobocie jest zjawiskiem powszechnym, a dawniej, uchodziło raczej za niespotykane zjawisko. W latach 60. i 70. państwo miało zapewniać swoim obywatelom zatrudnienie. Człowiek niepracujący był wręcz podejrzany. Zmiany przyszły wraz z transformacją ustrojową Polski.
Co prawda w czasach PRL-u istniało bezrobocie ukryte, ale nikt nie martwił się o źródło utrzymania. Obywatele musieli pracować w imię budowy socjalizmu. Czasami prace nie przynosiły żadnych ekonomicznych korzyści, a pracownicy często po prostu przychodzili do miejsca pracy, ale niekoniecznie trudnili się jakimś zajęciem. W niektórych regionach było aż zbyt dużo miejsc pracy, a w innych zmagano się z bezrobociem. By rozwiązać ten problem, państwo zaczęło tworzyć sztuczne stanowiska.
Po transformacji, przybywało bezrobotnych, a znalezienie pracy warunkowało przetrwanie. Obraz bezrobotnego uległ zmianie. Przed 1989 rokiem, nie przyznawano się do niepracowania, bo wywoływało to podejrzenia. Natomiast dzisiaj, bezrobocie może dotknąć każdego, bez względu na wiek i wykształcenie, dlatego rozwiązaniem dla firm często jest legalny pracownik z ukrainy.
Polecane artykuły
Zakupoholizm
Uzależnienie od nabywania różnych produktów, nazywane również zakupoholizmem czy shopoholizmem, jest coraz częściej spotykane wśród polskich nastolatków. Duży wpływ na to zjawisko mają media i współczesny marketing, silnie oddziałujący na młode osoby. www.stablack.eu O zakupoholizmie można mówić
Uzależnienie od napojów energetyzujących
Nagłaśniane w mediach napoje energetyzujące, zwane również psychodrinkami lub energizerami, są wśród młodzieży bardzo popularne. Duży wpływ na powszechność energizerów mają oczywiście reklamy, zachwalające produkty i gwarantujące, że spożywanie napojów pozwoli szybko odzyskać siły i polepszy samopoc