Czosnek - sadzenie i uprawa

Czosnek - sadzenie i uprawa

Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na czosnek, jednak jego produkcja wciąż spada. Powodem tego stanu rzeczy jest miedzy innymi pracochłonna uprawa tego warzywa, wykorzystywanego nie tylko w kuchni, ale i w lecznictwie. Dobrym przedplonem dla czosnku są rośliny motylkowe, fasola lub groch. Gleba pod jego uprawę musi spełniać odpowiednie wymagania.

Warzywo najlepiej wysiewać na glebie żyznej, przewiewnej i piaszczysto-gliniastej. Jako nawóz warto stosować kompost lub przefermentowany obornik. Gleba powinna także odznaczać się sporą wilgotnością, ale nie może być zbyt mokra. Największe zagrożenie dla czosnku stwarzają szkodniki, takie jak larwy błotniszki czosnkówki oraz śmietki cebulanki.

Podczas uprawy czosnku, trzeba uważać na chwasty, pochłaniające cenną wodę. Czosnek, który nie wytwarza pędów kwiatostanu, można sadzić zarówno wiosną jak i jesienią. Sadzony jesienią, zwykle daje lepszy plon i osiąga większe rozmiary główki. Czosnek rozmnaża się tylko sposobem wegetatywnym – za pomocą ząbków lub cebulek powietrznych.

Ząbki czosnku w Polsce są sadzone metodą ręczną, natomiast cebulki tym samym sposobem albo za pomocą specjalnego siewnika.