Jesteś bezrobotny? Zobacz, jakie masz obowiązki
Bezrobotnym przysługuje prawo do pobierania zasiłku. Jednak, by móc skorzystać z pomocy, muszę spełnić także pewne obowiązki.
Osoby, które nie pracują muszą zgłaszać się do urzędu pracy, w konkretnych terminach, by potwierdzać swoją gotowość do podjęcia zatrudnienia. Zgłaszają się także po to, by uzyskać informacje o ofertach pracy i szkoleniach.
Jeśli bezrobotny otrzyma propozycję właściwej pracy zarobkowej, robót publicznych czy innych prac, jest zobowiązany do jej przyjęcia. Musi także przyjąć ofertę odbycia przygotowania zawodowego, szkolenia lub stażu. Jeżeli odmówi bez podania przyczyny, traci status osoby bezrobotnej na 90 dni. Poddanie się badaniom lekarskim to kolejny obowiązek. Takie badania mają potwierdzić zdolność osoby do pracy.
Do obowiązków należy także składanie powiatowemu urzędowi pracy oświadczenia o przychodach. W przypadku podjęcia pracy zarobkowej, bezrobotny musi zgłosić ten fakt powiatowemu urzędowi pracy w ciągu tygodnia. Traci on wtedy dotychczasowy status i możliwość pobierania zasiłku.
Polecane artykuły
Zakupoholizm
Uzależnienie od nabywania różnych produktów, nazywane również zakupoholizmem czy shopoholizmem, jest coraz częściej spotykane wśród polskich nastolatków. Duży wpływ na to zjawisko mają media i współczesny marketing, silnie oddziałujący na młode osoby. www.stablack.eu O zakupoholizmie można mówić
Uzależnienie od napojów energetyzujących
Nagłaśniane w mediach napoje energetyzujące, zwane również psychodrinkami lub energizerami, są wśród młodzieży bardzo popularne. Duży wpływ na powszechność energizerów mają oczywiście reklamy, zachwalające produkty i gwarantujące, że spożywanie napojów pozwoli szybko odzyskać siły i polepszy samopoc