Jesteś bezrobotny? Zobacz, jakie masz obowiązki

Bezrobotnym przysługuje prawo do pobierania zasiłku. Jednak, by móc skorzystać z pomocy, muszę spełnić także pewne obowiązki.
Przeczytaj również: Czy kobiety są narażone na bezrobocie?
Osoby, które nie pracują muszą zgłaszać się do urzędu pracy, w konkretnych terminach, by potwierdzać swoją gotowość do podjęcia zatrudnienia. Zgłaszają się także po to, by uzyskać informacje o ofertach pracy i szkoleniach.
Przeczytaj również: Młodzi bezrobotni
Jeśli bezrobotny otrzyma propozycję właściwej pracy zarobkowej, robót publicznych czy innych prac, jest zobowiązany do jej przyjęcia. Musi także przyjąć ofertę odbycia przygotowania zawodowego, szkolenia lub stażu. Jeżeli odmówi bez podania przyczyny, traci status osoby bezrobotnej na 90 dni. Poddanie się badaniom lekarskim to kolejny obowiązek. Takie badania mają potwierdzić zdolność osoby do pracy.
Przeczytaj również: Ukryci bezrobotni w PRL-u
Do obowiązków należy także składanie powiatowemu urzędowi pracy oświadczenia o przychodach. W przypadku podjęcia pracy zarobkowej, bezrobotny musi zgłosić ten fakt powiatowemu urzędowi pracy w ciągu tygodnia. Traci on wtedy dotychczasowy status i możliwość pobierania zasiłku.
Polecane artykuły

Pomoc państwa dla bezdomnych
Państwo jest główną jednostką zobowiązaną do niesienia pomocy ludziom bezdomnym. Niesienie tej pomocy nakazuje zarówno Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, jak również ustawa mówiąca o zapobieganiu szerzenia się bezdomności w kraju. Na mocy tych praw państwo zobowiązane jest do budowania i odpowied

Prowadzenie ksiąg rachunkowych
Jeżeli prowadzimy firmę, to musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w księgowości nie można popełniać błędów. Tam wszystko musi być dokładnie wykazane, w sposób rzetelny i zgodny z rzeczywistością, bo w przeciwnym razie możemy się narazić na różnego rodzaju problemy z prawem. Dlatego też, jeśli nie je