Młodzi bezrobotni

Młodzi bezrobotni

Sytuacja na rynku pracy nie napawa optymizmem. Młodzi ludzie, którzy zbliżają się do końca studiów, obawiają się, że nie będą w stanie znaleźć odpowiedniego miejsca pracy, które zapewni im godne utrzymanie. Szanse na poprawę są raczej małe, biorąc pod uwagę niski wzrost gospodarczy.

Przeczytaj również: Czy kobiety są narażone na bezrobocie?

Coraz więcej młodych jest zmuszonych do wyjazdu za granicę. Nie wyjeżdżają z kraju, bo chcą. Opuszczają Polskę, bo nie mogą znaleźć zatrudnienia, a bez odpowiednich zarobków, nie są w stanie się utrzymać. Wielu z nich pozostaje na utrzymaniu rodziców, bo zmusza ich do tego sytuacja finansowa. Emigrantów przybywa z każdym rokiem, a Polska traci w ten sposób osoby zdolne i wykształcone.

Przeczytaj również: Ukryci bezrobotni w PRL-u

Tylko nielicznym uda się znaleźć naprawdę dobrą ofertę pracy. Ci, którzy zostali w Polsce, często są bezrobotni lub ich zarobki nie są adekwatne do zdobytego doświadczenia. Na uczelniach powstają wymyślne kierunki, które nie mają przełożenia na rzeczywistą sytuację na rynku pracy. Wiele humanistów i studentów nowych kierunków ma problemy ze znalezieniem pracy.

Przeczytaj również: Rolnictwo społeczne – rozwiązanie problemu bezrobocia wśród rolników?